niedziela, 12 lutego 2012

gruziński pikantny sos jogurtowy - MACWNIANI



Sos po gruziński nazywa się SACEBELI od słowa „czacoba” czyli maczać np. gruziński chleb szoti w pyszni sacebeli KINDZMARI. Śmiało można powiedzieć że sosy to specjalność, prawdziwa pasja Gruzinów. Gruzińskie sosy są inne przez szczególny sposób przygotowania, pikantnego smaku i aromatu, zawierają szeroką gammę przypraw, smaków i aromatów, które nadają im wyjątkowy korzenny smak, zapach, kolor i aromat, które budzą apetyt, zwiększają wydzielanie soków trawiennych, a to przyczynia się do lepszego przyswajania pokarmu przez organizm.

Kuchni Gruzińska jest nie do pomyślenia bez sosów a gruzińskie sosy to osobny temat. Jednocześnie Gruzińskie sosy różnią się zasadniczo od europejskych, jak składnikami również technologią. Dla wszelkiego rodzaju sosów Gruzińskich jako podstawa używa się wyłącznie olej roślinny. Sosy mogą być z soków kwaśnych jagody i owoców lub przecieru tkemali, tarniny, owoc granatu, jeżyny, berberysu, niedojrzale winogrona, pomidory. Rozpowszechnione jest także sos ze wszelkiego rodzaju orzechów, mielonych a raczej utłuczonych w moździerzu i rozwiedzione bulionem, czystą wodą lub octem winnym. Rzadziej, tylko dla niektórych sos jako podstawa wykorzystana jest zgnieciony czosnek (ale zgnieciony czosnek jako opcjonalny składnik jest obecny w większości sosów). W wielu sosów wszystkie główne elementy roślinnego pochodzenia(kwaśny sok, orzechy, czosnek) są połączone w różnych proporcjach. Wraz z podstawą w skład sosów gruzińskich jest także duży zbiór przypraw, głównie zielenina, pikantne zioła oraz niewielka ilość suchej przyprawy. W zielenina to są kolendra, bazylia, estragon, cząber, natka pietruszka, koper, seler, mięta, w suchej przyprawy - papryka, nasion kolendry, cynamonu, aksamitka (kwiteli kwawili czyli szafran Imeretinski), Kozieradka ( uccho suneli) goździki. W każdy sos jest stosowany inny zestaw przypraw, nie wszystkie przyprawy razem, zwykle trzy lub cztery z nich. Akurat takie zastosowanie w połączeniu z różnymi podstawie smaku w każdym przypadku daje zróżnicowane sosy.

Oryginalna jest i używanie sosów gruzińskiej kuchni, ten sam sos może być stosowane do zupełnie innej podstawie (mięsa, warzyw, makaronu a nawet ryb) i zależne od tego można otrzymać różne potrawy.

Akurat różne odmianki sosów przy ogólnie rzecz biorąc niewielkiej liczby produktów podstawowych umożliwia taką różnorodność głównych dań kuchni gruzińskiej.

Najczęściej podstawą służą takie produktów jak fasola, oberżyny (bakłażanie) i drób, które są w stanie stworzyć takie tło prawie neutralnego smaku, nie całkiem i zupełnie neutralni ale korzystni dla jej przedstawienia zapachów i smaków pikantne przyprawionych gruzińskich sosów. Wystarczająca energetycznie, znacząca liczba witamin i minerałów w składzie oraz doskonale walory smakowe sprawiają że gruzińskie sosy czasami usamodzielniają się.



Kilka słów o smakowym diapazonie sosów gruzińskiych. Najbardziej charakterystyczną cechą - to cierpko - kwasowości produkowane przez naturalne soki owocowe i jagodowe. Bardzo często jest mylony z "ostrym" i związywane z domniemanym szalone obfitym używaniem przez Gruzinów różnych przypraw i zwłaszcza ostrej czerwonej papryki (czuszki). Tymczasem, kwaśno-cierpki smak nie ma nic wspólnego z "ostrością". Taka kwaśność zwiększa aromat i smak tych ziół, które są używane w sosach, ale z sama naturalna kwaśna podstawa i przyprawy nie są ostre. Naturalną kwasowość soków owocowych nie ma nic wspólnego z ostrością octu, którym czasami są zastąpione te soki przy przygotowaniu potraw w restauracjach. Co do przypraw używanych w kuchni gruzińskiej jak w sosach również bezpośrednio do gotowania, także wyróżnią się aromatycznością, a nie ostrością nie tylko pikantne zioła, takie jak kolendra, bazylia, cząber, estragon, mięta, ale i ulubione suche przyprawy Gruzinów: chmiel suneli, cynamon, szafran imeretinski i kozieradka - łagodzą ostrość smaku i także różnią się w pierwszej kolejności nie ostrością a wysokiej aromatyczności. Zestaw przypraw w kuchni gruzińskiej tworzy nie tyle ostrość o ile aromatyczno -pikantny odświeżający efekt. Dlatego w gruzińskiej kuchni dominują świeże a nie suszonych przypraw, i nie tyle klasyczne jak rodzime ponieważ świeże zioła są bardziej delikatnie.

Nie sposób wyobrazić sobie gruziński obiad, lunch czy kolację bez z powszechne ulubionych sosów: pomidorowego, ostrej adżiki, delikatnego jogurtowego z ziołami i czosnkiem, ostro kwaśnego tkemali (tarnina) no i oczywiście baża - świąteczny sos z orzechów włoskich. Większość sosów są używane do przyrządzenia różnych dań na ciepło lub na zimno, resztą dopełniają gotowe dania lub są serwowane osobno w sosjerce.

gruziński pikantny sos jogurtowy - MACWNIANI do różnych podstaw:

Zmiksować 350 g maconi [lub jogurt naturalny typu greckiego] sól, pieprz, czosnek, mielona kolendra, kurkuma, kozieradka ... jak nie mamy tego wszystkiego to można użyć trochę curry... I to wszystko. Smacznego!

Do fileta z kurczaka:



do makaronu:


do kalafioru:


Pasuje da grzybów, do ryb, do ryżu a nawet do podsmażonego sera bądź podrob drobiowych ...

do wątróbek indyczych


nie pasuje do czerwonych mięs.
Do tego sosu najbardzej smakuje biale wytrawnie bądź pólwytrawnie wino gruzińskie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz