sobota, 12 maja 2012

Ewa skusiła Adama pigwą a nie jabłkiem...

W Gruzji, która jest ojczyzną pigwy, rośnie 75 gatunków tego, wciąż nie docenionego w Polsce, wspaniałego gatunku owoca.

Pigwie przypisuje się działanie przeciwbiegunkowe, zaleca się ją przy stanach zapalnych żołądka i jelit. W lecznictwie zastosowanie maja nasiona (bogate w śluzy), na kaszel czy tez kolki żołądkowe. Francuzki łagodzą pigwą zmarszczki. Macerują skórkę owocu przez dwa tygodnie w alkoholu, potem rozcieńczają wodą, przemywając twarz i szyję. A biblijna Ewa ponoć skusiła Adama pigwą a nie jabłkiem!

Owoce Pigwy pospolitej (Cydonia oblonga) dojrzewają w październiku i wyglądają jak przerośnięte gruszko-jabłka, są jasnożółte z zielonym odcieniem. Nie spożywa się ich od razu, najlepsze są po „uleżeniu”. Miąższ owocu jest twardy , cierpkawy ale bardzo zdrowy. Znane są pigwy gruszkowe i jabłkowe, które różnią się wielkością i kształtem owoców. Po pierwszych przymrozkach są najlepsze do przetworów, lekko pomarszczone, miękkie, łatwiej puszczające sok, mogą dłużej poleżeć.

Po portugalsku pigwa to marmelo, stąd pochodzi nazwa marmolada...

Do Europy Południowej pigwa prawdopodobnie została zawleczona.

Najlepszym przeznaczeniem dużej lub małej pigwy jest galaretka. Wyszorowane owoce ze skórą kroimy na ćwiartki i wycinamy gniazda nasienne. Gniazda zawiązujemy w płócienny woreczek i dodajemy do owoców, które zalewamy wodą - tyle, by je przykryć. Gotujemy, aż pigwy zaczną się rozpadać, co, o dziwo, trwa krótko.

Woreczek z nasionami wyjmujemy, dobrze wyciskając. Owoce miksujemy na purée lub przecieramy przez sito i ważymy. Na 500 gramów pulpy owocowej odważamy około 400 gramów cukru, dodajemy, mieszamy i zaczynamy smażyć. Masę trzeba często mieszać, bo przywiera. Kolor staje się coraz ciemniejszy, złotobrązowy. Kiedy gęsta masa uformowana w kulkę zastyga, wylewamy ją na blachę, rozsmarowujemy płasko na półtora centymetra grubości i studzimy. Ścina się ciemna, błyszcząca galaretka o słodko-kwaśnym smaku.

Galaretkę można miesiącami przechowywać w lodówce pokrojoną w kwadraty, poprzekładaną pergaminem i ułożoną w pojemniku.

Słodko-kwaśna galaretka współgra ze słoną suszoną szynką i z wyraźnymi mięsami. Szczególnie kaczka i gęś lubią się z pigwą. Można galaretkę podać z plasterkami surowej, sezonowanej w soli kaczej piersi lub do piersi kaczej smażonej. Można pigwę dodać do jabłek, którymi faszerujemy ptaka, do pieczenia schabu lub szynki wieprzowej i z rozmarynem do jagnięciny.

W Hiszpanii galaretka pigwowa podawana jest z owczym twardym, sezonowanym serem manchego.Udane jest połączenie z serem korycińskim i prażonymi migdałami.

W południowej Europie, gdzie powszechne są duże pigwy, najczęściej wzmacnia się nimi smak pieczonych deserów z jabłek lub gruszek. Ponieważ trudno się do pigwy dobrać, dobrze jest ją obgotować, aż trochę zmięknie. Łatwiej się ją potem obiera i kroi. Plasterki wrzucamy na gorącą oliwę lub sklarowane masło, dodajemy przyprawy, cukier i ewentualnie trochę sosu z pieczeni lub wina i kiedy pigwa się zrumieni, a sos zredukuje, podajemy do mięsa. Albo smażymy w syropie z białego wina z cukrem, goździkami i laską cynamonu i podajemy na deser.

P.S. W Polsce jest uprawiana. Czasami mylona bywa z pigwowcem owoce, którego są bardzo twarde i mają smak kwaskowaty. W stanie surowym nie nadają się do spożycia. Nadają się natomiast jako dodatek do herbaty i na przetwory: dżemy, galaretki. Można je łączyć w przetworach z innymi owocami, np. jabłkami lub aronią. Mają dużo pektyn, witaminy C, a także kwasy organiczne, barwniki i sole mineralne.

Filet kaczki z sosem pigwowym

კომშის საწებელი

2კგ კომში ვხარშე კანიან კურკიანად. მერე გავხეხე წმინდა თუშფალანგზე. დავუმატე: 1 ს/კ ყვითელი ყვავილი, 1ს/კ ქინძი, 0,5 ჩ/კ უცხ. სუნელი, წიწაკა, მარილი და ნიორი, ვანილი, სულ ცოტა დარიჩინი ბოლოს დავუმატე 2 ს/კ თაფლი, რადგან კომში იყო ტყემალივით მჟავე თუმცა ბინაში საუცხოო არომატი კი დააყენა

თუ ნორმალური კომშია, ანუ ისეთი მჟავე არ არის როგორებიც, პინგ-პონკის ბურთის ხელებია, მაშინ იქნებ თაფლი სულაც არ დასჭირდეს. 2 კგ. კომშიდან გამოვიდა დაახლოებით 3 ლ. ზღაპრულად გემრიელი საწებელი (სოუსი).

Ostro-kwaśny sos z pigwy

Konfitura z pigwy

Nadughi z pigwą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz