środa, 16 listopada 2011

Drugie śniadanie bez mistrzów czyli Brunch Time


Spożywanie drugiego śniadania jest bardzo ważne z punktu widzenia prawidłowego odżywiania, regularne spożywanie posiłków, co 3-4 godziny, zapewnia sprawne funkcjonowanie metabolizmu. To dlatego w Hobbicie J. R. R. Tolkiena drugie śniadanie było jednym z sześciu posiłków, które dobrze odżywiony hobbit zjadał w ciągu dnia.

W Polsce drugie śniadanie jest zazwyczaj utożsamiane z lunchem, stosunkowo lekkim posiłkiem składającym się z kanapek lub lekkich potraw czy przekąsek w rodzaju jogurtu lub twarogu. Ale dzisiaj drugie śniadanie jest stopniowo wypierane przez brunch – posiłek jadany późnym rankiem lub wczesnym przedpołudniem (w godzinach od 11 do 16 ), w czasie którego spożywa się produkty zarówno typowo śniadaniowe, jak i właściwe obiadom.

Generalnie mówiąc to my, Gruzini, powinniśmy być pomysłodawcami takiej idei bo brunch bardzo pasuje do nas. Jest bardzo charakterystyczny dla nas przyjemny i relaksujący sposób na spędzenie nie tylko niedzielnego popołudnia ale i każdego dnia niedzieli.

Postaram się pokazać kilka przykładów na nie skomplikowane menu na brunch które nie wymaga mistrzostwa w gotowaniu i dopasowuje się do większości win oraz napojów bezalkoholowych czy nawet do mocnych alkoholów.



Mówią że najstarszy makaron znaleziono przez archeologów w Chinach nad brzegami Żółtej Rzeki a do Europy makaron sprowadził znany wenecki podróżnik, Marco Polo. Jest to jednak tylko legenda, bowiem już tysiąc lat wcześniej, w II wieku naszej ery, rzymski badacz Galen wspomniał o tego typu potrawie, natomiast Arabowie udokumentowali istnienie suszonego makaronu w południowych Włoszech ok. XII wieku, czyli jeszcze przed narodzinami Marco Polo.
Też dorzucimy swoje trzy grosze i powiemy że w Gruzji ATRIA, paski suszonego ciasta, czyli suszony makaron, dokładnie taki jak współczesny, istnieje od ... czasów niepamiętnych, kiedy któraś oszczędna pani domu wpadła na genialny pomysł – wysuszyć resztki ciasta po wypieku chleba.



Cirbuli z okolic gruzińskiego wybrzeża Morza Czarnego w całej Gruzji jest rozpowszechniane ponieważ bardzo łatwo można przyrządzić z wielu warzyw. Poszczególnych regionach nieco zmienia się ilość i rodzaj używanego tłuszczu (we Wschodniej Gruzji i górnych regionach chętnej używa się tłuszczu zwierzęcego, smalec czy masło klarowane ale na Zachodzie i w dolinach olej czy oliwa są bardziej popularne), każda pani domu zioła i przyprawy dopasowuje na własny smak i gust ale niezmienna jest metoda: dodanie ubitych jaj w ostatniej chwili i smażenie aż się zetną oraz jeśli danie nie jest z pomidorami nie potrzebuje czosnku i powinno być prawie suche .



ჩემი ბანდრას ლობიანი ვარიანტი :) Bandra ( Kasza kukurydziana gotowana na gęsto ) z czerwoną fasolą , ostrą papryką i ziołami ...




ბანდრა თევზით ... Bandra ( Kasza kukurydziana gotowana na gęsto ) z rybą, ostrą papryką i ziołami ...



Konfitura z orzechów włoskich, ser ricotta, musli owocowe no i kilka liście mięty ... mniam!!! კაკლის მურაბა, რიკოტა (შეიძლება ნადუღით ჩანაცვლება), მუსლი და პიტნის რამოდენიმე ფოთოლი



ricotta, musli i pigwa w słodkiej zalewie od KULA ( można kupić w ALAVERDI - THE GEORGIAN POINT )



po konfitóry ( i nie tylko) zapraszamy do ALAVERDI - THE GEORGIAN POINT
Warszawa ul. Ząbkowska 18
tel: 22 4011776

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz