środa, 15 maja 2013

კესანე :: K E S A N E

KESANE tak się nazywa Niezapominajka (Myosotis) po gruziński. Na tajemniczy język kwiatów oznacza wieczna, trwała pamięć.

დღეს პოლონეთში კესანეობაა ანუ Dzień Polskiej Niezapominajki ...

Corocznie od 2002 r. w dniu 15 maja obchodzone jest w Polsce Święto Polskiej Niezapominajki. Jego inicjatorem był Andrzej Zalewski, który wystąpił z taką propozycją w programie "Eko-Radio" emitowanym przez Polskie Radio Program I.

Niezapominajka ... Незабудка ... Forget-me-not ... ჩვენებურად - კესანე

" კესანე, შენი კვნესამე ..."

არ დაივიწყოთ მშობლები, და-ძმები, არ დაივიწყოთ ახლობლები და მეგობრები, სოფელ-ქვეყანა სადაც დაიბადეთ, არ დაივიწყოთ ამაგი თქვენზე გაწეული, არ დაივიწყოთ მადლის თესვა თუნდაც სიპ ქვაზე ...

არ დაივიწყოთ აუცილებლად ისურვეთ ქვეყნის სიკეთე, წარმატება, გამთლიანება, დაწყნარება და კეთილდღეობით თავგამაბეზრებელი ერთფეროვნება პოლიტიკურ-ეკონომიკურ სტაბილურობას რომ ეძახიან.

ნუ დაივიწყებთ, რომ ზოგი რამ უნდა დაივიწყოთო - ამბობენ პოლონელები ...

ჰოდა, არ დაივიწყოთ, რომ დაივიწყოთ თუ ვინმემ გავნოთ, გიმტროთ, ან გიღალატათ ...

Legendy:

W mitologii germańskiej jeden z bogów nazywał po kolei wszystkie rośliny. Małe niebieskie kwiatki zawołały "Panie, nie zapomnij o nas". "Niezapominajki – takie będziecie się nazywać" – odpowiedział bóg.

Według jednej z legend małe kwiatki zawołały "Nie zapomnijcie o nas" za odchodzącymi z Edenu Adamem i Ewą.

Dzieciątko Jezus siedząc na kolanach Maryi powiedziało pewnego dnia, że chciałoby aby przyszłe pokolenia mogły zobaczyć jej oczy. Dotknęło jej oczu ręką, którą następnie machnęło i na ziemi pojawiły się niezapominajki.

Według średniowiecznych germańskich przesądów ten kto nosi niezapominajki nie zostanie zapomniany przez swoją miłość.

Według średniowiecznej legendy rycerz i jego pani spacerowali wzdłuż rzeki. Rycerz nachylił się, aby zerwać rosnące nad rzeką kwiaty. Ciężka zbroja sprawiła jednak, że wpadł do rzeki i zaczął tonąć. W ostatniej chwili wyrzucił zerwane kwiaty na brzeg i zawołał "Nie zapomnij mnie".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz