piątek, 1 czerwca 2012

BORANI z portulaki დანდურის ბორანი



Portulaka po Gruzińsku დანდური ( cz.danduri) była doceniana już w starożytnym Egipcie. Pochodzi z Europy i Azji. Występuje głównie na półkuli południowej, a także w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Pędy są grube, brunatnoczerwone, osiągają do 30-60cm długości. Z łodygi portulaki wyrastają duże, mięsiste liście. Portulaka jest rośliną ciepło- i światłolubną.Rośnie na przydrożach oraz polach uprawnych. Lubi suche podłoże, takie jak piasek.

Sposób przygotowania

Liście możesz przygotować podobnie do szpinaku, a łodygi do szparagów. Pędy portulaki zbierane są tuż przed zakwitnieniem rośliny. Rozłogi należy dokładnie umyć przed dalszą obróbką. Najlepiej smakują surowe. W smaku przypominają roszponkę. Najczęściej podawane są w sałatkach i surówkach. Dodaje się je również do zup i dresingów. Można przygotować je tak samo jak szpinak. Marynowane pączki portulaki przypominają w smaku kapary.

Sposób przechowywania

Świeże pędy należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu.

Wpływ na organizm

Pędy portulaki zawierają dużo orzeźwiającego soku o właściwościach lekko oczyszczających. Ponadto wspomagają trawienie. Portulaka jest bogata w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, ale również witaminę A, C, Fe, Ca, K, Mg, Na. W lecznictwie stosowana w nadkwasocie, zgadze, wzdęciach. Ma działanie moczopędne.

DUSZONA PORTULAKA

Umytą portulakę pokroić na 2-3-cm-owe kawałki i razem z posiekaną cebulą włożyć do rondla z gorącą olejem, skropić łyżką octu, dusić pod przykryciem na małym ogniu 5-8 min, dodać roztarty z solą czosnek i czuszkię (lub paprykę) i dobrze wymieszać. Dusić jeszcze 5-7 min. Podawać jako dodatek do pieczonych mięs, smażonych ryb, kotletów bądź makaronu.

Ale można roztrzepać jajka i wlać do portulaki, wymieszać i podgrzewać, aż się zgęstnieje, posypać natką... w taki sposób będziemy mieć bardzo smaczną i pożywną potrawę BORANI z portulaki.

ჯერ კიდევ ძველ ეგვიპტეში იყო დიდად დაფასებული მცენარე. ფოთლები გამოიყენება ისპანახის მსგავსად ხოლო ღეროები სატაცურივით. ქებულია ცოცხლად დრესინგებიან სალათებში, ძალიან უხდება გარნირებად, როგორც ნედლი ასევე ჩაშუშული, ფრინველის ღვიძლს, მოხარშულ ხორცს თუ ტევზს, კატლეტებსა თუ სოკოებს. მდიდარია მაცოცხლებელი წვენით, ასევე ოქსიდანტებითა და omega 3-ის ოჯახის ცხიმებით. გამოირჩევა A, C ვიტამინებისა და Fe, Ca, K, Mg, Na სიჭარბით, მედიცინაში გამოიყენება ჭარბმჟავიანობის, ძმარვის, გაზების წინააღმდეგ, შარდმდენია.ხელს უწყობს საჭმლის მონელებას

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz